Fair trade – férový obchod

Fair trade – férový obchod

7. 3. 2013, 16:25

Mezinárodní sociální hnutí usiluje o pomoc obyvatelstvu chudobou sužovaných zemí třetího světa. Hnutí prosazuje vyplácení spravedlivých cen za zboží, o dodržování sociálních a ekologických standardů při produkci mnoha komodit.

Fair trade zprostředkovává především export

Hnutí se zaměřuje zejména na export z rozvojových zemí třetího světa do rozvinutých zemí. Mezi nejčastější vyvážené produkty patří rukodělné řemeslné výrobky, plody kávovníku, kakaové boby, třtinový cukr, čaj, banány, med, surová bavlna, hroznové víno a jiné druhy čerstvého ovoce, čokoláda a exotické květiny.

Fair Traide účel

Asi nejsrozumitelněji popisuje činnost hnutí mezinárodně uznávaná definice – „Fair trade je obchodní partnerství založené na dialogu, transparentnosti a úctě, jehož cílem je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů – především v rozvojových zemích. Organizace Fair trade (podporované spotřebiteli) aktivně podporují výrobce i osvětu a prosazují změny v pravidlech a ve způsobech konvenčního mezinárodního obchodu.“

Fair Traide poslání

Fair Trade má však nejen obchodní poslání. K jeho hlavním cílům patří i snaha o zlepšení životních podmínek výrobců ze zemí třetího světa, zlepšení jejich přístupu na trh, posílení organizací výrobců, poskytnutí spravedlivých cen za výrobky a zajištění kontinuity obchodních vztahů. Hnutí se snaží rozvíjet příležitosti pro ženy a domorodé obyvatele, chránit děti před zneužíváním v procesu výroby a všeobecně chránit lidská práva v zemích třetího světa.

Fair Traide historie

Fair trade působí na světové scéně už od konce 2. světové války, ale v České republice se toto hnutí začalo rozvíjet až po vstupu země do Evropské Unie a teprve v září 2011 se dvě první česká města – Litoměřice a Vsetín, stala certifikovanými městy podporujícími projekt a cíle hnutí Fair trade.

Fair trade není jen symbolem dovozu levné kávy, kakaa a čaje, jak si stále mnozí myslí, ale především platformou pro naše přibližování se zeměmi třetího světa.

Zobrazení: 200234 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Podobné články
  • Fair trade – férový obchod

    7. 3. 2013, 16:25 | Diskuze (0)

    Mezinárodní sociální hnutí usiluje o pomoc obyvatelstvu chudobou sužovaných zemí třetího světa. Hnutí prosazuje vyplácení spravedlivých cen za zboží, o dodržování sociálních a ekologických standardů při produkci mnoha komodit.

  • Značka Fair trade

    28. 12. 2011, 9:40 | Diskuze (0)

    Káva může chutnat nejen podle toho, kdo ji připravuje. Leckomu nápoj zhořkne ještě víc při představě, že právě na jeho šálku kávy se ve třetím světě podílely malé děti, oběti nucené práce a vydírání organizovanými gangy.

Kontaktní informace

Technicky zajišťuje: 
WebDoména s.r.o. 
Novákových 25/857, 
Praha 8, Libeň 
IČ: 27407225 
DIČ: CZ27407225 

Telefon: 
+420 284 812 229 
+420 608 068 555 
+420 775 383 885 

E-mail: info@webdomena.cz 

Skype: WebDomena 
UIN: 63812345 

Společnost WebDoména s.r.o. je vedena u rejstříkového soudu v Praze pod C 110711.